среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe na plot i furtkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa kamieni na plot plastikowe na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie Winylowe używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia PVC na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także własnych upodobań forma kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ogrodzenia plastikoweJastrzębie-Zdrój na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa konstruuje się z skał różnorakiego konturu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród fragmentów o nieregularnych obrysach, wypada je trafnie dobierać tzn. tak, ażeby postać każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, żeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий