пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów tak nie podkreśli linii trawnika albo kwietnika jak małe żywe sztachety.

Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby zrobić taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji rodzi orzeszki. Jeśli wolimy aby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle rosłe zaś zarazem wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Należy pamiętać natomiast, że jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie może być dosyć utrudnione.

Nic mocno nie zaznaczy krawędzi trawy czy tez kwiatów jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty często nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wskazanych terenach, niewysokie drzewa zdołają utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu ewentualnie zasłonią gołe placki gleby. Estetycznie przycięty niewielki żywopłot już sam notabene robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie lub strzeliste roślinne ploty można uzyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy bywają dużo droższe aniżeli rośliny liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz należny go redukować, toż jego klasę Cis wolno zostawić pojedynczo.Będzie w mgnieniu oka rósł a zachowa kolumnowy kształt.

Jeżeli wasz zakamarek jest dosyć ciemny, warto aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre spośród cienioznośnych wariantów maja klasie o jasnych albo pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w największym stopniu ewidentne w słońcu, niemniej jednak nawet w chłodzie liście ostają całkiem jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий