понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot inaczej po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, chociaż częstokroć służą i za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenia z plastiku sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają i mocno się zagęszczają. Dużo szyku maja także takie rosnące ploty, które wiodą poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek bądź kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same rosną, częstokroć również bujnie rozkwitają, niemniej jednak chcą także sporo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PVC zdołają być niezwykle smukłe, choć powinno się je regularnie obcinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie aranżuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий